HAGLUNDOVA PATA

Nedávno jsem měla klienta, který až téměř při odchodu zmínil, že má zase nové boty po pár měsících rozdrbané v patní části.
 
 
Bylo mi to divné, protože značku bot, které nosí znám a vím, že je obuv velmi kvalitní. Prohlédla jsem obuv a poprosila ho, ať se mi vrátí do studia, že si paty ještě prohlédnu.
Na patní kosti ze zadní části, tam kde se upíná achylovka jsem našla boule, jako třešně.
 
Řekl mi, že o této deformitě neví, ale veškeré boty takto ničí už hodně dlouho. Vždy je reklamoval u výrobce a obuv mu vyměnili za nový pár, který ovšem velmi rychle zničil stejným způsobem.
 
Rentgen nemám, ale zřejmě se jedná o Haglundovu patu.
 
CO JE HAGLUNDOVA PATA

 

Haglundova exostóza, známa též jako Haglundův syndrom, či Haglundova pata, je jednou z příčin bolesti v oblasti zadní části paty. Tento syndrom poprvé popsal v roce 1928 Patrick Haglund a spojil ji s nošením obuvy s pevným okrajem. Jedná se o nárůstek na zadní části patní kosti před úponem Achillovy šlachy. Při pohybu v hlezenném kloubu může dráždit retrokalkaneární burzu. V některých případech může dojít k tvorbě patní ostruhy. Je velmi často spojena se zánětem v okolních tkáních, na zadní straně paty se nachází bolestivý otok a zduření. K průkazu Haglundovy exostózy je třeba RTG snímek patní kosti.

 
Příčiny: 
– Přetížení (například při běhu)
– Poranění či zánět Achillovky
– Dráždění těsnou obuví, nebo tvrdým opatkem (lodičky, oblekové boty)
– Vývojová odchylka normálního tvaru patní kosti
 

Příznaky:

Počáteční příznaky jsou mírné, nezpůsobují výrazné problémy. Varovným signálem je bolest v zadní části paty, obzvláště vyšší intenzity po ránu, při chůzi v pevných botách, či při flexi, extenzi kotníku. U těžších stavů se bolesti stupňují a to zejména při zatížení. Kromě toho dochází také k podráždění, zarudnutí a otoku v oblasti úponu Achillovy šlachy.

Léčba:

V terapii se buďto doporučuje úprava obuvi, nesteroidní antiflogistika,laser, rázová vlna, kryoterapie nebo v případě chronických potíží operativa.
 
 
⭐️ Ptáte se mě:
Jaký je rozdíl mezi ostruhou patní a Haglundovou patou. Jak říká moje kolegyně fyzioterapeutka: Obecně ostruha vespod chodidla a Haglundovka vzadu:) 
 
 
 
Zdroj: Fyzioterapie Airmed a sf3.cz díky!
 
 
 
 
 
Adela Kiss
Zvedám lidi ze židlí a na pomoc si beru chodidla.Můj příběh si přečtěte zde>>|
  • Nejnovější články
  • Kategorie