ŠKOLNÍ DĚTI POTŘEBUJÍ TLUSTŠÍ PODRÁŽKU NA SPORT

98 procent dětí se narodí se zdravými chodidly. Ale v dospělosti má více jak dvě třetiny lidí problémy s chodidly.

Příčinou je většinou špatná obuv v dětství a především špatný výběr sportovní obuvi.

Do výzkumu sportovní obuvi pro dospělé se investuje mnoho peněz, to se ovšem o dětské sekci nedá říct.

Dětské boty jsou většinou zmenšeninou bot dospěláckých a tím to končí.

Ovšem tyto zmenšeniny neberou v potaz rozdíly v anatomii a funkčnosti dětských chodidel.

A: V normální, konvenční dětské sportovní obuvi je špička boty těsná, symetrická a zvednutá nahoru, pryč od země. Tento typ obuvi omezuje stabilizaci chodidla (hlavně díky funkčnosti palců). A proto můžeme již okolo desátého roku dítěte vidět jak chodidla ztrácejí svoji přirozenou funkčnost.

 

B: V Joe Nimble dětské atletické obuvi, které jsou navrženy s dostatečným prostorem pro prsty a palce, palce se mohou roztáhnout a spojit se se zemí, jak je to chodidlu přirozené a tím stabilizovat chodidlo a předcházet přetáčení chodidla do vnitřní strany.

 

Pozor na sportovní kluby, kde se potkává špatná podrážka se špatnou podlahou.

Klíčovým obdobím je nástup do školních lavic. Děti tohoto věku většinou začínají navštěvovat různé sportovní kluby a sportují na tvrdých umělých podlahách, které jsou navrženy pro dospěláky.

Kombinace nevhodné podlahy, obuvi a podrážky se bude chovat jako dřevěná deska pod dětským chodidlem.

Vnitřní sportoviště (tělocvičny) jsou postaveny pro dospěláky a proto malé děti, když nastoupí do školy, by na těchto podlahách měly používat obuv se silnější podrážkou.

Důvod?

  • V tomto období (zhruba okolo 6-ti let), dochází k prvnímu úbytku tukových polštářů ze spodní strany chodidel, která tvoří takzvanou ochranu. K dalšímu úbytku pak dochází okolo 40tého roku a po 50 letech života mizí 50% tukové vrstvy nenávratně.

 

  • Další důvod proč to děti snáší bez námitek je, protože chodidla vašich dětí jsou složena z chrupavek, které kostnatí až okolo osmého roku života a tak samotné děti necítí nějakou bolest chodidel. Avšak následky mohou být fatální.

Vybírejte proto dětem funkční obuv, která bude splňovat požadavky barefoot obuvi, ale volte tlustší podrážku, pokud budou obuv používat ke sportům na tvrdém povrchu.

Model o krerém mluvím bude již brzy k dostání i na českém trhu.

V dřevákách by jsme je také běhat v tělocvičně nenechali.

Adela Kiss
Zvedám lidi ze židlí a na pomoc si beru chodidla.Můj příběh si přečtěte zde>>|