Co našemu tělu OPRAVDU CHUTNÁ?

Tohle píšu pro ty z vás, kteří mi píšou otázky ohledně jídla, stravování, diet a tak dále. Vas ostatní tím nechci zatěžovat, protože vím, kolik článků na internetu je právě na téma nejedení a o jedení jenom něčeho.

Přijde mi to úplně šílený, jak se nám to vymklo z rukou a ze zdravého rozumu, nemyslíte?

 Proto, pokud v tom máte sami jasno, díky za pozornost, přečtěte si jiný článek, nebo se běžte projít na čerstvý vzduch. Nic nového nezmíním a byla by to pro vás ztráta času.

Jídlo je přece skvělé, nasytí vás, může vám způsobit radost a samozřejmě vás může částečně ovlivnit. Dál bych se jím nezabývala.

ALE:

Všechen ten vizuální tlak na malé holky, jak musí být všechny stejně vychrtlé, takové a makové, to přece vede ke všem možným poruchám příjmu potravy. A nedá se tomu vyhnout, pokud jste obklopeni internetem, perfektními IG fotkami a sami na sebe vytváříte tlak a snažíte se o to někam patřit. Řešila jsem to i u sebe, bylo mi dvacet a já nejedla skoro nic, abych náhodou nepřibrala.

 

Pak přišlo období, kdy jsem hodně sportovala, ale k tomu málo jedla, a to bylo taky špatně. Začala jsem o jídle hodně číst a chtěla jsem pochopit co ano a co ne. Nerozuměla jsem všem těm super potravinám, nízko sacharidovým dietám, ale jen proto, že to byl zrovna trend, tak jsem si myslela, že je to to nejlepší.

Tělo nemělo energii na regeneraci a já padala vyčerpáním a únavou. Tak jsem začala jíst a tělo mělo strach abych ho znovu nezačala mučit hladověním, a tak si všechno ukládalo na horší časy.

A tak jsem se ocitala několik let v neustálém kolotoči. Nabrat a shodit. Taky jsem nevěděla, co se děje, jestli něco jíst a něco jiného nejíst…

Podobně tomu je i se cvičením. Často se člověk mučí a dře v posilovně, na páse běhá o život. Pak jde ven, hodí tam nějaký fast food, pivo a druhý den je mu slabo, další den se mu zase nechce a pak už ta lenost vzroste, a tak se jde zas za týden s pocitem viny pořádně to tělo zničit.

 

Vykašlala jsem se na to, nakonec, přece se pořád nebudu zabývat tím, jak jsem hubená nebo že se moje tělo mění.

 

Ale to je v pořádku, já žiju zdravě. Jídlo je toho součástí stejně jako pohyb, smích, láska, práce, hudba. Toho, co podle mě utváří zdravý život, je mnohem víc, není to jen jídlo.

 

Nemám ráda selekce a direktivy. Nechci lidem říkat, co mají jíst nebo dělat, co je špatně nebo dobře, odporuje to mé životní filozofii. Nemám to ráda ani v jiných sférách ale neznamená to, že nemám na věci názor.

Ano, i já si opravdu myslím, že jsou zdravější potraviny bez chemie a jídla připravená, pokud možno z čerstvých surovin, a snažím se to praktikovat ve svém životě. Ale rozhodně v tom nejsem stoprocentní, ani nechci být.

Šla bych zpátky ke kořenům, neřešit to tolik. Nestresovat se tím, co a odkud sníte, kolik, čeho bylo…

TIP 1

Všem, kteří se ptají, chtějí shodit pár kil a nastartovat se zdravěji, doporučuji vynechat ze svého jídelníčku (na čas) tyto potraviny:

  • Mouku
  • Pečivo
  • Těstoviny
  • Rýži
  • Brambory (batáty jsou ok)
  • Cukry
  • Uměle vyrobené potraviny a polotovary
  • Alkohol
  • Mléčné výrobky

 

Postavit jídelníček na kvalitních potravinách jakými jsou:

  • Zelenina
  • Ryby
  • Maso
  • Vejce
  • Tofu, Tempeh
  • Zdravé tuky a oleje
  • Ořechy a semena
  • Trochu ovoce

 

Jedno ze základních pravidel; Jezte co nejméně zpracovaných potravin a vařte si sami.

 

Vyzkoušejte variace salátů, zeleninu čerstvou, grilovanou i dušenou. Vejce, ryby a semena. Kvalitní maso, žádné uzeniny. Jezte více rostlinných potravin na úkor těch živočišných. Množství ryb nebo jiného masa degradujte na přílohu.  A pijte čistou vodu.

Kávu černou bez mléka a cukru. Sorry.

Vyzkoušejte, co vám nejvíce vyhovuje a po čem se cítíte skvěle.

Zhruba po měsíci můžete například zařadit celozrnné pečivo, brambory, bílé jogurty, tvaroh a sledujte, jak se cítíte. Takhle to dělejte i s dalšími potravinami. Pomalu zařazujte potraviny zpět a sledujte jaký mají vliv na vaši energii, náladu na tělo.

 

Tohle není dieta ale životní styl. Pokud jste vegetarián, také víte, proč to děláte. Každý si v tom musí udělat pořádek sám.

Není to nic složitého, chce to jen nebýt líný a zkoušet nové věci. Bílý rohlík se salámem vám nepomůže změnit postavu, ale neznamená to, že už si ho v životě nemůžete dát.

Celozrnný nebo žitný chléb, ovesné vločky, bílý jogurt a sýr, za studena lisovaný olej, čaj, káva a dokonce také pivo a víno sice prochází různými zpracovatelskými procesy, avšak i přesto je můžeme zařadit pod pojem zdravá potravina, pokud je konzumujeme s mírou.

TIP 2

Pár hodin bez jídla vám neublíží.

Lidé si myslí, že musí jíst pořád. Můj učitel boxu mi kdysi řekl: People think they have to eat all the fucking time!

Vyzkoušejte přerušovaný půst, pokud se vám zrovna nechce do celodenního. U žen pro redukci hmotnosti funguje poměr 14:10 a u mužů 16:10. Jak to vypadá v praxi?

Tak například jste žena, vaše poslední jídlo dne bude v 17.00, do spaní nic nejíte, pak spíte a vaše první jídlo bude v 7.00 ráno. Nic složitého, dá se to vydržet, třeba i proto, že většinu času spíte. Muži si o dvě hodiny přidají.

 

TIP 3

Po probuzení mám vždy velkou žízen‘. Připravuji si vlažnou vodu se lžičkou jablečného octa. Vypiju půl litr a zhruba po půl hodině snídám. Tělo se krásně vyčistí, doplníte tekutiny a probudíte své vylučování.

 

K jídlu máme velmi emotivní vztah. Jídlo je útěcha, odměna, přítel, kterému věříme. S jídlem máme spojené návyky, tradice, a asociace sahající až do dětství.

 

Zlepšení kvality spánku, hladiny energie, nálady, pozornosti, tělesné skladby, motivace, posílení důvěry v sebe a své schopnosti a zvýšení kvality života začíná změnou složení vašeho jídla.

Provařte se ke svému zdraví i vy.

 

 

Adela Kiss
Zvedám lidi ze židlí a na pomoc si beru chodidla.Můj příběh si přečtěte zde>>|
  • Nejnovější články
  • Kategorie