PŘÍBĚH SLEČNY ANIČKY (16 let)

PŘÍPAD Z ANALÝZY CHODIDEL

Maminka Aničky mi několik hodin po schůzce napsala: Adélo chtěla bych ti poděkovat, to co říkám dceři už půl roku, že musíme změnit boty, tak na to nereagovala. Za 1,5 hodiny s tebou řekla, že musím jít koupit nové boty.

Slečna Anička (16 let) přišla na Analýzu chodidel na doporučení své maminky. Anička řeší bolavá kolena a už navštívila také pediatra a prodělala několik vyšetření, které doporučily rehabilitaci a ortopedické vložky.

Anička je sportovně založená a má ráda silový trénink, který jí byl nyní zakázán.

Na Analýze chodidel se věnuji primárně chodidlům, ale celkový pohled na klienta je vždy důležitý, protože u chodidel to nikdy nekončí a proto jsme udělaly také několik testů, které nám potvrdily svalovou disbalanci, ochablé držení těla a vbočené kotníky.

Anička čeká na termín rehabilitace a do té doby bude procvičovat svá chodidla podle návodu, který jsem jí poslala.

V první řadě je ovšem nutná výměna obuvi. Anička chodí ve velmi úzké konvenční obuvi, která deformuje chodidlo. Obuv je v přední části velmi úzká a stlačuje prsty k sobě. Pokud se prsty a palce při chůzi nemohou přirozeně rozprostřít, je přední část chodidla velmi nestabilní a pak to musí kompenzovat vyšší pohybový řetězec.

A pokud máme nefunkční palec, téměř vždy to odnesou kolena.

Přidávám výtažek odborného vysvětlení od Natural Selection.cz:

Palec je kormidlo, které při pohybu  kontroluje přenos váhy (Yavuz a kol., 2009). Tuto funkci může zastávat, pouze pokud je ve správné pozici. Pro populaci, která tradičně chodí  naboso jsou typické prsty široce roztažené od sebe, zejména palec (Hoffman, 1905; D’Aout a kol., 2009; Shu a kol., 2015) a jde o rozvinutou funkční adaptaci zajišťující stabilitu směru pohybu. Chou a kol. (2009) dokázali, že zvednutý palec narušil schopnost udržovat rovnováhu. Plank (1995) zjistil, že když je palec oslabený a je ve špatné pozici (přimáčknutý k ostatním prstům) dochází při chůzi k nadměrné pronaci (rotace chodidla dovnitř). Tento jev se objevil u 23 % lidí ve věku 18—60 let a u více než 36 % osob nad 60 let a způsobuje obuv bez dostatečně široké špičky (Munteanu a kol., 2017).

Unikátní pozice a funkce palce se vyvinula tak, aby řídila přenos váhy při chůzi a běhu. Jiná poloha palce způsobuje nestabilitu a škodlivě zatěžuje chodidla, kotníky a kolena.

Náprava je snadná:

  1. Nosit boty tvarované podle chodidel (funkční obuv) s dostatečným prostorem, aby se mohly prsty i celé přednoží roztáhnout do šířky.
  2. Zatěžovat chodidla vlastní vahou, aby se obnovil funkční tvar chodidel.

Maminka Aničky mi několik hodin po schůzce napsala: Adélo chtěla bych ti poděkovat, to co říkám dceři už půl roku, že musíme změnit boty, tak na to nereagovala. Za 1,5 hodiny s tebou řekla, že musím jít koupit nové boty.

A to není všechno, Anička už dostala I na míru vyrobené ortopedické vložky, které jí byly soporučeny od lékaře, ale už jim nikdo neřekl, alespoň do jaké obuvi, by ty vložky měla nosit. Nejsem odpůrce vložek, je to pomůcka, která může pomoci nasměřovat, či zmírnit bolest, ale vložit vložku do obuvi, která nepodpoří funkčnost chodidla je úplný nesmysl.

Tak pokud Anička už ví jaké boty jí pomůžou a bude se snažit je nostit víc a víc, je můj úkol splněn.

Adela Kiss
Zvedám lidi ze židlí a na pomoc si beru chodidla.Můj příběh si přečtěte zde>>|
  • Nejnovější články
  • Kategorie