Sezení na dámičku bolí

Je to elegantní, sexy a v některých situacích se tomu nevyhneme.

Ale jindy, třeba při sezení v práci u stolu, bychom to měli eliminovat. Způsobujeme si tím zdravotní problémy, které s postupujícím věkem mohou vést třeba i k natažení vazů v koleni či prasknutí menisku při nějaké banální činnosti.

„Pokud sedíte často s nohou přes nohu, zkracují se tím svaly vnitřní strany stehen, třísla. A když si pak stoupnete, stehenní kosti mají tendenci padat k sobě.“

Musím se přiznat, že sezení s nohou přes nohu je mým velkým zlozvykem.

V době, kdy jsem netušila, jak toto sezení škodí jsem dávala nohu přes nohu téměř pořád. Vytvořila jsem si návyk, kterého se snažím zbavit již několik let a musím přiznat, že je to vážně těžké.

Pamatuju si, že mi i babička říkávala, abych tak neseděla, ale znáte to.

  • První moment, kdy jsem na sobě pocítila, že mi křížení nohou opravdu škodí, bylo období kojení.Sedávala jsem s nohou přes nohu v křesle a miminko jsem si o horní stehno opírala. Byla jsem celkově dost shrbená.Rok a půl jsem se jednostranně přetěžovala a sezení s nohou přes nohu začalo být velmi nepříjemné. Než jsem se naučila jinou polohu, skončili jsme s kojením.
  • Dalším momentem uvědomění byla nadmíra času trávená u počítače při zpracovávání webových stránek. Dělala jsem to úplně automaticky. Sedla jsem na židli, hodila pravou nohu přes levou a pracovala. Bolest zad, kyčlí a kolen se dostavila velmi rychle, a moje tělo mě donutilo vyřešit tuto bolestivou situaci. Dnes už nesedím s nohou přes nohu, střídám sezení na židli se sezením ve dřepu a pracuji i ve stoje.

Ale na sezení bez křížení nohou musím neustále myslet například při snídani, v metru, na návštěvě, při obědě, v parku na lavičce, dokonce i v autě jako spolujezdec jsem často dávala nohu přes nohu.

Zbavuji se svého starého zlozvyku, protože vím, co nohy křížem mohou způsobit:

  • Zvýšený krevní tlak, křečové žíly nebo bolesti v kříži, a to není zrovna nic příjemného.
  • Zkrácení svalů

Pokud sedíte často s nohou přes nohu, zkracují se tím svaly vnitřní strany stehen, třísla. A když si pak stoupnete, stehenní kosti mají tendenci padat k sobě. Abyste si to uměli představit. Jen co se postavíte, půjdou vám nohy tak trochu do x.

  • Bolesti zad

Kromě toho, že si takto ničíte postupně kolena, pravidelné sezení s nohou přes nohu může mít také za následek bolesti zad. Zatěžuje totiž více jednu stranu pánve, takže dochází k jejímu zešikmení a vzniku skoliózy páteře. Pokud takto často sedáte i v práci, zkuste pár jednoduchých cviků.

  • Esíčka

Zároveň se ale také povolují svaly „esíčka“, tedy kloubů spojujících naši pánev a páteř. Určitě to znáte, bolest ve spodní části zad, tam, kde máte „tu prohlubeň“. Pravidelné sezení „na dámičku“, s nohou přes nohu, totiž může vést k zablokování toho „esíčka“, a následně tak k bolesti zad.

Pokud tak sedíme den, co den ve škole, kanceláři, doma, může dojít i k vychýlení obratle a vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Tak si to pěkně shrnem díky tomuto sedu dochází k:
❗️disbalanci páteře (skolióza)
❕přepínání svalů a vazů kyčelního kloubu
❗️přerušování toku krve
❕otoky dolních končetin
❗️křeče, mravenčení, pocit napětí i křečové žíly na dolních končetinách
❕vnitřní vtáčení nohy při chůzi
❗️k šikmému držení pánve

💡Jak tomu zabránit?
– seďte symetricky
– dělejte přestávky každých 20 minutách
– měňte formu sedu (pasivní, aktivní, labilní)
– průběžně se protahujte a aktivujte tělo
– celodenní sezení po práci kompenzujte sportem a pohybem

Zdá se však, že řada žen těmto upozorněním nevěnuje stále pozornost a zvesela tak sedí dál. Ale pozor, nohy křížem dávají i muži.

Říká se, že sezení je nové kouření, a já s tím plně souhlasím!

Já sama, stejně jako vy sami si musíte osvojit nový návyk.‘‘

 Začít cvičit i v kanceláři?

Logicky člověka napadne, že aby tyto problémy odboural, měl by začít cvičit.

Jenže to není tak jednoduché, musíte zvolit ty správné cviky, které vám nejlépe ukáže fyzioterapeut – nebo jiný odborník. Cvičením v posilovně si totiž můžete přitížit. Klasickým příkladem je posilování vnitřní strany stehen na strojích.

Nespoléhejte na posilovnu!
„Jde o koncentrické cvičení. Sval se sice trochu posílí, naroste, ale zároveň se bude zkracovat.“  Svaly tak během dne zkrátíte hned dvakrát, ačkoliv úmysl byl opačný.

Spíše byste se tedy měli tohoto způsobu sezení vyvarovat.

„Když tak člověk občas sedí, nic se neděje. Jde o to, eliminovat ten delší čas. To je to samé jako sedět správně u počítače. Všichni to umí krásně vysvětlit, ale nikdo to nevydrží celých osm hodin.“

 Samotná myšlenka je tak prvotním krokem k tomu, zlepšit své návyky.

Začněte tím, že na to začnete myslet!

Adela Kiss
Zvedám lidi ze židlí a na pomoc si beru chodidla.Můj příběh si přečtěte zde>>|
  • Nejnovější články
  • Kategorie