V dětství vám řekli, že máte ploché nohy

Valgozní kotník vs plochá noha

Mnoho dospěláků ke mně přichází s diagnózou plochonoží, kterou jim ji určil pediatr na kontrolní prohlídce v dětství (většinou tříletá nebo pětiletá prohlídka). Jsou odesláni k ortopedovi, kde je v mnoha případech diagnostika provedena pouze z pohledu na chůzi dítěte a jsou indikovány vložky a pevná obuv, bez odeslání na fyzioterapii pro cvičení.

V první řadě je třeba řádné vyšetření, aby diagnostika byla správná. U většiny dětských klientů se setkáváme s valgozitou kotníků a ne s plochonožím. Jedná se o dvě různé diagnozy, které jsou však zpravidla brány jako jedna – PLOCHÉ NOHY.

 

Valgozita kotníků znamená, že jsou kotníky vpáčené a často se objevuje i decentrace patní kosti. Zatímco plochonoží se týká pouze klenby a jejího poklesu.

💡 Tyto dvě diagnozy mají nejen různou etiologii, ale i různá řešení. Co funguje na plochou nohu, nemusí fungovat na kotník a naopak.

  • U plochonoží se zjišťuje jak noha dokáže fungovat a zda problém vězí pouze ve svalech.
  • Zatímco u valgozních kotníků hledáme příčinu problému ve vyšších etážích těla (kyčle, trup – core apod).

U obou diagnóz je důležité cvičení, které je pro každého klienta voleno na míru dle stavu a věku. U malých dětí nelze cvičit cíleně, takže volíme spíše vhodné pohybové aktivity a cvičení formou hry. U starších a lépe spolupracujících klientů jsou voleny cílené cviky.

Pokud váháte nad svojí diagnózou, přijďte na analýzu chodidel a já vám s jistotou řeknu jestli se jedná o plochonoží.

 

 

Adela Kiss
Zvedám lidi ze židlí a na pomoc si beru chodidla.Můj příběh si přečtěte zde>>|
  • Nejnovější články
  • Kategorie